Ursus – vůdcovský lesní kurz

…typický pohodovou atmosférou, která vytváří prostor pro otevřené rozhovory, bližší poznání nás všech, hlubší zamyšlení nad konkrétními potřebami, problémy a hodnotami

…který se snaží používat různé formy předávání zkušeností, znalostí, inspirace, ale zejména vést k samostatnému uvědomění a pochopení souvislostí ve skautském i osobním životě a k seberozvoji účastníků

…tradičně se skládající z jarního víkendu, desetidenního letního běhu a podzimního zkouškového víkendu

…který začínal v roce 1997 jako zážitkový kurz, v roce 2000 se změnil na vůdcovský lesní kurz zaměřený na vůdce vlčat a světlušek, od roku 2003 i na vůdce skautů a skautek

…který se jmenuje podle latinského názvu pro medvěda – moudrého učitele v džungli

…jehož absolventi nosí tradičně šedý šátek se žlutým lemováním

…který bude v roce 2019 slavit dvacátý ročník jako vůdcovský lesní kurz a již dvacátý třetí ročník kurzu pod názvem Ursus

…pořádaný pražským junáckým krajem, v minulosti 1. střediskem Kolín a střediskem Milana Genserka Brno

…jehož instruktory jsou:

  • Barbora Kučerová – Bagu
  • Kateřina Škopová – Cibule
  • David Tureček – Dave
  • Tomáš Novák – Choroš
  • Tereza Kasalová – Chroust
  • Jan Izák – Izzy
  • Lucie Filipová – Jejda
  • Lukáš Kozel – Luko
  • Jiří Bican – Piškot
  • Jan Šimbera – Prófa
  • Renáta Farkašová – Renča
  • Václav Dostál – Václavka

…v jehož týmu pracovali:

Jaroslav B. Procházka – Ballů, Barbora Čížková – Barča, Martin Němec – Ben, Petr Zajíček – Chodec, Martina Lejsková – Čiko, Ondřej Kupka – Dick, Tomáš Pokorný – Elt, Jiří Kinc – George, Břetislav Kelnar – Grizzly, Jakub Hadaš – Jelen, Martin Krátký – Kecka, Kristýna Sobolová – Kiki, Tomáš Kutil – Klokan, Milan Růžička – Krtek, Lucie Krchová – Lucka, Lucie Procházková – Lucka, Kamila Černá – Macíček, Magdaléna Březinová – Máďa, Amálie Nedbalová – Málí, Ondřej Finke – Malík, Věra Voňavková – Mauglí, Denisa Raichlová – Motla, Michal Pásztor – Myšák, Kateřina Krausová – Pedra, Josef Dytrych – Pepek, Michal Peroutka – Pérák, Hana Procházková (Kupková) – Princezna, Vítek Koutenský – Pudil, Miroslav Řezáč – Rejsek, Jiřina Borůvková – Sasanka, Jan Fous – Sermir, Jana Toulcová – Skoky, Jiří Kučera – Smíšek, Petr Störzer – Světýlko, Štěpánka Gennertová – Šipka, Kryštof Šeferna – Trpaslík, Lenka Burešová – Tuleň, Martin Kolář – Tygr, Kristýna Koutenská – Vilík, Soňa Príborská – Xsi, Hana Ambrožová – Žofka